Nomineringar i White Guide Junior

Kost & restaurang var nominerade i fem kategorier i tävlingen White Guide Junior. Uppsala knep en 1:a plats, en 2:a plats, en 3:e plats, en 4:e plats och en 13:e plats.

Lotta i köket

 

Åsikterna är många på maten i skolan men faktum är att vi kan nu bevisa att Uppsala kommun ligger bra till när det gäller skolmaten säger Lotta från Johannesbäcksskolans restaurang, som går under namnet "Matparadiset". De fem nomineringarna visar att det går att laga god skolmat.

White Guide Junior är den enda tävlingen i Sverige som även bedömer HELHETEN i restaurangen. Juryn bedömer smak, näring, måltidsmiljö, service, pedagogiskt samarbete och andra parametrar som bidrar till att höja måltidsupplevelsen för eleverna.

Läs mer om nomeringarna och placeringarna på Kost & restaurangs hemsida.

4 september 2015